• Lake Louise Ski Resort Events

Events Results

2019 The Gully Banked Slalom

GROM Category

Place First Last Run 1 Run 2 BEST
1st Max Schubert 1:26.12. 1:25.41. 1:25.41.
2nd Devun Perry 1:26.10. 1:27.16. 1:26.10.
3rd Olive Kutcher 1:30.31. 1:33.75. 1:30.31.
4th Magnus Schubert 1:52.68. 1:44.90. 1:44.90.
5th Louis Lamothe 1:49.11. DNS 1:49.11.

U16 GIRLS Category

Place First Last Run 1 Run 2 BEST
1st Kali Roberts 1:16.37. 1:17.44. 1:16.37.
2nd Stella Kutcher 1:19.82. 1:23.47. 1:19.82.
3rd Ruby Lastiwka 1:26.82. 1:28.29. 1:26.82.

U16 BOYS Category

Place First Last Run 1 Run 2 BEST
1st Dane Menzies 1:08.38. 1:07.41. 1:07.41.
2nd Luka Unterasinger 1:10.19. 1:10.96. 1:10.19.
3rd Lewis Turgeon 1:25.28. 1:29.12. 1:25.28.
4th Gage Laursen 1:33.34. 1:30.44. 1:30.44.
5th Isaac Stimming 1:36.00. 1:37.47. 1:36.00.

WOMEN 16+ Category

Place First Last Run 1 Run 2 BEST
1st Marie-Pierre Tremblay 1:16.75. 1:12.97. 1:12.97.
2nd Robyn Hoddle 1:16.81. 1:13.03. 1:13.03.
3rd Kristina MacKenzie 1:14.85. 1:14.38. 1:14.38.
4th Natalie Ludlow 1:18.43. 1:15.31. 1:15.31.
5th Brielle Hayes 1:22.03. 1:18.46. 1:18.46.
6th Yvonne Gruenenfelder 1:20.22. 1:19.53. 1:19.53.
7th Alison Schubert 1:22.60. 1:19.90. 1:19.90.
8th Alexandra Mansour 1:21.66. 1:20.18. 1:20.18.
9th Chantal Gooderham 1:24.75. 1:21.00. 1:21.00.
10th Robin Turner DNF 1:21.16. 1:21.16.
11th Julianna Foster 1:21.94. 1:22.69. 1:21.94.
12th Lori Mackay 1:22.37. 1:37.66. 1:22.37.
13th France Poulain 1:25.97. 1:22.93. 1:22.93.
14th Alana Cuthbertson DNF 1:23.66. 1:23.66.
15th Laura Dempsey 1:26.19. DNF 1:26.19.
16th Rachel Burgess 1:46.25. DNF 1:46.25.

MEN 16+ Category

Place First Last Run 1 Run 2 BEST
1st Luke Sudermann 1:04.72. 1:02.25. 1:02.25.
2nd Manuel Schuler 1:06.31. 1:04.00. 1:04.00.
3rd Logan Zenert 1:05.28. 1:04.40. 1:04.40.
4th Quinn Thomas 1:07.53. 1:04.54. 1:04.54.
5th Barry Cairns 1:06.06. 1:04.91. 1:04.91.
6th Peter Ody 1:07.72. 1:05.16. 1:05.16.
7th Cameron Gladish 1:06.43. 1:05.31. 1:05.31.
8th McKinley Lastiwka 1:08.38. 1:05.69. 1:05.69.
9th Mathieu Martineau 1:07.59. 1:05.87. 1:05.87.
10th Kevin Theilgaard 1:10.25. 1:06.28. 1:06.28.
11th Jackson Macht 1:06.31. 1:06.55. 1:06.31.
12th Darren Handley 1:08.88. 1:06.63. 1:06.63.
13th Alex  Barton DNF 1:06.85. 1:06.85.
14th Sam  Lyons-White 1:10.18. 1:07.28. 1:07.28.
15th Jack  Saunders 1:11.50. 1:07.37. 1:07.37.
16th Daniel Thomson 1:10.15. 1:08.18. 1:08.18.
17th Graham Bain 1:12.94. 1:08.25. 1:08.25.
18th Adam Knowles 1:12.19. 1:08.50. 1:08.50.
19th Arron O'Toole 1:10.28. 1:08.68. 1:08.68.
20th Jeff Stein 1:09.03. DNS 1:09.03.
21st Cam  Thomson 1:21.99. 1:09.06. 1:09.06.
22nd Owen  Scott 1:14.16. 1:09.19. 1:09.19.
23rd Jacob Hildebrandt 1:12.47. 1:09.25. 1:09.25.
24 Clark Dickson 1:10.13. 1:09.84. 1:09.84.
25 Mike Roberts 1:10.16. DNF 1:10.16.
26 Tyler Helm 1:11.72. 1:10.25. 1:10.25.
27 Joshua Afflerbach 1:14.44. 1:10.68. 1:10.68.
28 Kenji Inageda 1:12.34. 1:10.73. 1:10.73.
29 Devan Mathers 1:14.72. 1:11.31. 1:11.31.
30 Ben Simpkins 1:11.75. 1:15.75. 1:11.75.
31 Kane Williams 1:16.09. 1:12.41. 1:12.41.
32 Mitch Reid 1:14.19. 1:12.44. 1:12.44.
33 Greg Damico 1:16.90. 1:12.56. 1:12.56.
34 Rob  Bateman 1:14.25. 1:12.72. 1:12.72.
35 Jakob Quetting 1:10.63. 1:13.00. 1:13.00.
36 Daniel Parenteau 1:15.06. 1:13.12. 1:13.12.
37 Ben Gedney 1:13.94. 1:13.89. 1:13.89.
38 Gareth Rollason 1:14.32. DNF 1:14.32.
39 George Thompson 1:16.43. 1:14.56. 1:14.56.
40 Brandon Mannah 1:18.22. 1:14.81. 1:14.81.
41 Devin Meyers 1:14.85. DNS 1:14.85.
42 Dan Glick 1:15.78. 1:14.93. 1:14.93.
43 Steven Oliver 1:19.63. 1:15.37. 1:15.37.
44 Piotr Haciski 1:17.82. 1:15.59. 1:15.59.
45 Brandon Tayler 1:16.35. 1:17.91. 1:16.35.
46 Evan Tajiri 1:16.68. DNF 1:16.68.
47 Jordan Wolfe 1:18.65. 1:16.87. 1:16.87.
48 Alexander Stephenson 1:30.15. 1:17.06. 1:17.06.
49 Kenneth Klompmaker 1:17.15. DNS 1:17.15.
50 Jeremy Grant 1:18.69. 1:17.38. 1:17.38.
51 Michiel Van Der Aerden 1:23.22. 1:17.41. 1:17.41.
52 Sherwood Coulson 1:20.00. 1:17.47. 1:17.47.
52 Gareth Robinson 1:22.44. 1:17.47. 1:17.47.
54 Atsushi Isogai DNF 1:20.06. 1:20.06.
55 Mitch Pooley 1:25.53. 1:20.28. 1:20.28.
56 Michael Korycki 1:31.09. 1:23.93. 1:23.93.
57 Scott Ferguson 1:46.00. DNS 1:46.00.
58 Austin Jansen DNF DNS DNS
59 Geeho Ng DNS DNS DNS

MASTERS WOMEN 40+

Place First Last Run 1 Run 2 BEST
1st Sue Shih 1:16.41. 1:14.06. 1:14.06.
2nd Kim Locke 1:22.90. 1:19.25. 1:19.25.
3rd Jamie Kline DNF 1:51.19. 1:51.19.

MASTERS MEN 40+

Place First Last Run 1 Run 2 BEST
1st Mark Fawcett 1:00.66. 0:58.40. 0:58.40.
2nd Darren Sullivan 1:07.65. 1:03.04. 1:03.04.
3rd Ted Schubert 1:07.53. 1:03.72. 1:03.72.
4th Aidan Kutcher 1:07.50. 1:06.28. 1:06.28.
5th Jordan Macht 1:06.50. 1:07.43. 1:06.50.
6th Tim Carter 1:09.85. 1:07.16. 1:07.16.
7th Brad Farenick 1:14.60. 1:11.40. 1:11.40.
8th Marty Lastiwka 1:15.88. 1:12.81. 1:12.81.
9th Steven Cole DNF DNS DNS
10th Richard McCardle DNS DNS DNS

Other Results
Beer vs. Wine Lunch Guided Hikes of Lake Louise